322 HABER | Adana Haber, Adana Haberleri

Sosyal Medya Algı Operasyonları

Sosyal Medya Algı Operasyonları
KEMAL SONER
KEMAL SONER( kemalsoner@322haber.com )
24 Şubat 2019 - 21:50

31 Mart’a doğru giderken Adana’da yerel seçim çalışmalarında yazılı, görsel, işitsel ve internet medyası kullanılmıyor. Bunun yerini sosyal medyada yapılan algı operasyonları aldı. İki taraf da kararsız seçmenin aklını çelmeye çalışırken karşıya tepki oyu hediye ediyor.

Kimse seçimi çantada keklik sanmasın, bu her iki taraf için de geçerli. Ancak seçmen artık proje görmek istiyor.

Sözlü de Karalar da mevcut başkanlar ve projelerle değil yaptıkları icraatlarla çalışma yürütüyorlar. Bunu anladığımızı farz edelim;
Sözlü aynı makama yeniden adayken Karalar ilçeden büyükşehire aday.

En azından Karalar’dan büyükşehir projelerini duymak isterdik. Sözlü “yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” siyaseti izlerken devam eden projeleri tamamlamak istediğini ve yenileri için seçmenden yeniden yetki istiyor. Bir de Cumhur İttifakı adaylarından Pozantı Belediye Başkanı ve Adayı Mustafa Çay’ın “Beka meselesi yüzünden projelerimizi anlatamıyoruz” söylemini de eklemekte fayda var.

Karalar tarafına baktığımızda Sözlü’nün geçmiş dönemde AK Parti iktidarına yönelttiği söylemler galiba Karalar’ın tek projesi. Yalnız yanıldıkları bir nokta var; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ittifak demiş, geçmişe sünger çekilmiş. Su, bu saatten sonra bulunmaz.

Sözlü’nün geçmişteki konuşmalarını baz alacaksanız 15 Temmuz gecesi AK Parti Adana İl Başkanlığı Binası’na gidip yaptığı konuşmayı, sosyal medyadan noname hesaplarla sponsorlu gönderi olarak paylaşabilirsiniz. Çünkü o konuşma Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “mevzubahis vatansa gerisi teferruattır” minvalinde. Keşke 15 Temmuz gecesi Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik’in yanında Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı da görebilseydik!

Adana’da mahalle kültürüyle büyüyenler bilir.. (Temsilde hata olmaz) Mahalle içinde kavgalar, tartışmalar olur. Başka mahalle ile bir kavga durumunda o an hepsi unutulur ve birlik olunur. Cumhur İttifakı’nda işte bu mantık ve ruh var.

31 Mart seçimlerine giderken CHP, PKK uzantılı HDP’yi sol yanına, “Kürşad gibi 40 kişiyiz” deyip yola çıkan ama hala ideolojisini oturtamamış İYİ Parti’yi de sağ yanına almış. HDP İYİ Parti’yi, İYİ Parti de HDP’yi kollayamayacak kadar kinli.

Bir de kendi içerisinde bütünlüğü sağlayamayan, Atatürkçülerin azınlık durumuna düştüğü, 40 kanada bölünmüş CHP’nin bunlara ağabeylik yapıyor olması gibi ironik bir durum var.

31 Mart’a kadar kol kola yürüyen bu üçlü 1 Nisan sabahından sonra birbirini yemeye başlayacak. Tarih tekerrürden ibarettir… Örnek: 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Sonuçlarında gelişen olaylar.

15 Temmuz’dan önce MHP muhalifken Başkan Sözlü’nün geçmişte yaptığı konuşmaları CHP’nin adayı Karalar’ın ekibi tarafından temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp tekrar paylaşmasını bitirmenin de iki yolu var;

1-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adana’ya teşrif edip ve Sözlü’nün elini havaya kaldırması
2-Adana Metrosu borcunun Ulaştırma Bakanlığı’na devri

Bu iki gelişme yaşandığında Adana’ya Hükumet desteğinin geldiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişe tamamen sünger çektiğini gören kararsız seçmenin oyu Cumhur İttifakı’ndan yana olur, Karalar tarafı bu iki gelişmeye reaksiyon gösteremez ve seçim kazanılır.

Aksi halde 31 Mart’a kadar Adanalı sosyal medya kullanan seçmen iki taraftan da paylaşılan bu videoları izlemeye devam edecek..

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.