Noter İşlemlerinde Güvenli Ödeme Dönemi

Noter İşlemlerinde Güvenli Ödeme Dönemi

Noter işlemlerinde güvenli ödeme sistemi yurt genelinde bugün itibari ile başlayacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan tanıtımda vatandaşlar bir çok kazanımlar elde ederken aynı zamanda kredi kartı ile de ödeme yapılabilecek.

Sistemle özellikle ikinci el araç alım satımlarında emanet hesaba alınan para noterlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili kişinin hesabına güvenli bir şekilde aktarılarak vatandaşların mağdur edilmesi engellenecek.

Nakit Taşımaya Son

Sistem sayesinde nakit taşınan paraların çalınması veya kaybolmasına karşılık riskler ortadan kalkacak ve satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçemeyeceğinden alım satım daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilecek. Uygulama kapsamında alım satım işleminin her aşamasında alıcı ve satıcı mesajla ve elektronik posta ile bilgilendirilecek.

İL VE İLÇENİZDEKİ NÖBETÇİ NOTER SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Taraflar arası anlaşmazlık olduğunda ve işlemlerin iptali istendiğinde, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esnasında bildirilen banka hesabına iade edileceğinden dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görme riski ortadan kalkacak. Uygulamayla bloke, çek ve benzeri masraflarla karşılaşılmadan satış işlemleri gerçekleştirilecek.

Ülke genelinde bugün başlayacak yeni sistemle, noterlik işlemlerinde yapılacak ödemeler için kredi kartı ve banka kartı kullanılabilecek.

Uygulamayla ödeme aracı seçenekleri çoğaltılarak vatandaşların nakit taşıması ve bundan kaynaklanan riskler ortadan kaldırılırken, kayıtlı ödeme araçları sayesinde vergi, resim ve harçların tam olarak hesaplanmasıyla vergi kaybı önlenecek.

 

Bir cevap yazın