322 HABER | Adana Haber, Adana Haberleri

Hüseyin Sözlü: Bunları Adanalılara anlatmak zorundayım!

Hüseyin Sözlü: Bunları Adanalılara anlatmak zorundayım!
06 Ocak 2020 - 20:57

MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, TV A’da Özge Öztoprak’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programındaki konuşmalarından önemli satır başları:

31 Mart’tan sonra göreve gelen Adana’nın belediye başkanı ne yazık ki hiç bir projeyi hayata geçiremedi.

Adana’da gerilimin bir tarafı olmak, gereksiz gündeme gelmek istemiyorum.

Halkın arzusuyla milletimizin seçmiş olduğu MHP’li bir belediye başkanıyım.

31 Mart seçimleri yerel seçim olmaktan çıkıp genel seçim havasında geçti. Siyasal kutuplaşma, tarafgirlik, ekonomik sıkıntılar ön plana çıktı.

9 aylık süre içesinde taş üstünde taş koymadılar. Ama bugün geldiğimiz noktada bol bol zam yapıyorlar.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanı olduğunun farkında değil. Avrupa’da Türkiye’yi şikayet etti.

Adana’da benden önceki 20 yılı üstlendim. Onlardan dolayı yaşanan hiç bir şeyi Adanalılarla paylaşmadım. Eskisini kötüleyerek kendi başarınızı ispat edemezsiniz. Göreve geldiğinden beri ağlayarak her gün yalan söylüyorlar.

Ziyaret ettiği her yerde geçmiş dönemden devraldığı borcu konuştu. TL bazında borç artmıştır ama Adana Belediyesini zarara uğratmadık. Usulsüz işler yapıldığını söyledi. Seyhan Oteli’nde yapmış olduğum basın toplantısında delilleriyle hepsine tek tek cevap verdim. Sayın Karalar’ın da delillerle konuşması gerekirdi.

Ne tarafıma ne de arkadaşlarıma hiç bir dava açılmadı, tebligat gelmedi. 9 aydır havanda su dövmekten başka hiç bir iş yapmadılar.

İşçi ücretleri memur ve işçiler dahil, Sayın Durak’ın süresi de dahildir, Sayın Karalar’ın 9 aylık süresi de dahil Adana’nın en verimli dönemi benim zamanımda olmuştur.

Son bir kaç ay ittifak haricinde ben de 5 yıl muhafelette olan bir belediye başkanıydım. Hiç ağlamadım, hiç mazeret üretmedim. Hep hizmet üretmenin gayreti içerisinde oldum.

Evrakla konuşayım, Sayın Karalar’ın da evrakla konuşmasını beklerdim.

Metro borcu Adana’nın bitmez, tükenmez borcudur.  Girne ve Yavuzlar Köprüsü’nün %75’i bitmişti. Gelir gelmez projeleri durdurdular.

Yeni dönemde Sayın Karalar’ın adından gelen üslubundan dolayı ben Aytaç Durak döneminden gelen borçları zikretmek zorunda kaldım.

Seyhan Belediye Başkanının yeni projelerden bahsedebildiğini duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü belediye çökertilmiş.

814 Milyon Dolarla devraldım 714 Milyon Dolarla devrettim. Borcun 2 katı gibi görünmesinin sebebi döviz kurlarının yükselmesinden dolayıdır.  Yalancının mumu yatsıya kadar. 2,15 dolay kuruyla başladım görevi bıraktığımda dolar 5,58 TL’ydi.  Hesap açık ve net ortadadır.

“Atla avrat yiğidin bahtına” derler, 5 yıl çekeceksiniz.

Hizmet ağımız 3 kat, yol ağımız 5 kat artmıştı. Adana’yı da ihmal etmedim ama kutuplaşmadan dolayı belki dezavantaj yaşadım Allah hepsinden razı olsun.

Emrah’ın yerine soyunmasın, kötü adamlarla mücadele eden Cüneyt Arkın gibi olsun. Biz hep dik durduk.

15 haneli köye 15 kilometreden su getirdim. 100 yıl su faturası alsanız kar edemezsiniz. Biz göreve geldiğimizden beri ASKİ’de hizmet yaptık. 31 Mart itibariyle yaklaşık ASKİ’de yaklaşık 300 Milyon TL halktan su faturası alacağı vardı.

Bir tarafta borcunuz, bir tarafta alacağınız vardır, dengelersiniz ama ASKİ borçsuz bir kurumdur.

ASKİ dönemimde 3 bin kilometrelik yeni içme suyu hattı eklemiştir. Kanalizasyon hattına 800 kilometre eklenmiş, 700 kilometresini geride bırakmıştır.

Seyhan’da Karalar’ın hizmetiyle kimsenin arsasının değeri artmamıştır ama Karalar’ın metal sanayi sitesindeki arsası yaptığım köprüyle prim yapmıştır. Helali hoş olsun.

Dönemimde 158 tane otobüs alan Adana’nın yegane belediye başkanı başkanıyım. Göreve devam etseydim Temsa’nın otobüslerinden almaya devam edecektim. 300 adet de iş makinası ve kamyon aldım. Belediye otobüslerinin %30’u hangarda yatıyor. Ben otobüs yetmez demişim, yaklaşık 100 otobüs hangarda yatıyor. Tasarruf ediyorum diyor adam. Vatandaşın ulaşım kalitesi önemli değil.

320 bin ekmek üretiyorduk. Allah şahit zarar ediyorduk. Siz 320 bini 200 bine düşürürseniz zarar etmezsiniz. Ekmek büfelerini kapatıp çalışanları işten çıkarırsanız tasarruf edersiniz. Sevgili başkan sen böyle devam et, Adanalı bunun değerlendirmesini muhakkak yapacaktır.

Gençlik merkezlerini kapatarak tasarruf edilir mi? Evet bu bir tasarruftur(!)

Cumhur İttifakı’nın adayı olarak girdiğim son seçimde karşımızda Millet İttifakı vardı. Ben Türkiye’de halkını ilk tebrik eden belediye başkanıyım. Bu konuda bir hazımsızlık yaşamadım.

Bir çok projeyi bitirdim, devam eden projeler var. Değerli belediye başkanı 9 ayı geride bıraktı. Hiç bir projeyi hayata geçiremedi.

76 kuyu yapmışız, ihalesini çıkartsın ve şartnamesini göstersin, Adana’yı terk etmezsem namerdim! Bizim ASKİ’de hiç bir ihale kuyu sayısıyla çıkmaz. Suya metraj olarak derinlik başına bedel ödenir. Halkı yanıltmak halka yapılacak en büyük saygısızlıktır. Bu işin geçici kabulü yapılmamış, kesin kabülü yapılmamış. 76 kuyu açılmış, 46’sı ortada yok demek bilgisizliktir, cahilliktir. Böyle bir niyetle iş yapan adam alçaktır. Ama Hüseyin Sözlü sert konuşuyor demesinler, yapılmayan bir şeye yapıldı demek de alçaklıktır.

ASKİ şuanda 3. genel müdürünü gördü; Küreksiz, Zeki Aysan ve Nesrin Vursavuş. Benim büyükşehirde göreve getirdiğim arkadaşlar, birçok yerde görevde. Kendisinin Seyhan’da göreve getirdiği bu kadar arkadaş şuanda görevine devam etmiyordur. Burada bir arıza var.

Yok dedikleri 3 kuyunun 3’ü de İmamoğlu’nda çalışıyor. 46 kuyunun evrakını gösterin, ben Adana’yı terk edeyim dedim. Bu kadar iddialıyım. Devr-i sabık yok diyor ama her söylediği benim.

Gerçekten DSİ 310 Milyon TL’lik ihalemizi %10 fiyatına değil %50 fiyatına yapsınlar, ben sayın başkandan özür dileyeyim.

Girne Köprüsü’nün genişletme projesini yapan iki daire başkanı hala görevde.

İşçi çıkışları konusunda Sayın Karalar ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun iki açıklaması var. Zeydan Karalar’a Adanalı neden inansın? Eğitim merkezlerini kapatırken ne dedi? “Diplomasız öğretmenler var.” Allah rıza için bir tane göstersin. Arkadaşlarımız eğitim merkezlerinde çalışan tüm öğretmenleri noterden onaylı şekilde işe aldılar. ASKİ zararda dedi, tasarruf dedi, bankamatikçi dedi hepsi yalan. 5 senenin sonunda hedefleri talan. Şirketlerle çıkarılanlarla birlikte 3 bine yaklaşan işçi çıkardı.

9 aydır işçi çıkarıyorsun. Hangisini tutanak altına aldın? Burada kirli bir bakış açısı var, fişleme var, MHP’ye düşmanlık var. MHP’nin işe aldıklarını muhafaza etmemek üzere edinmiş bir yemin var.

İşten çıkardığı işçilerin hepsi büyük tazminatlar hak ediyor, kamuyu zarara uğratıyor. Çıkarılan işçilerden belediye takribi 300 Milyon TL zarara uğrayacak. Bu paraya bu işçiler 5 yıl çalışırdı.

Zeydan Karalar Seyhan Belediye Başkanıyken bütün sıkıntılarında büyükşehir meclisinde bana gelirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.