Dünya Sağlık Örgütü uyardı

Dünya Sağlık Örgütü uyardı

Koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı tüm dünyada 8,5 milyona ulaşırken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgınının başlangıcından bu yana dün 150 bin vaka ile en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığını açıkladı. Örgüt, vakaların yarıya yakınının Amerika kıtasında olduğunu kaydetti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus örgütün Cenevre’deki merkezinde Cuma günü yaptığı basın toplantısında “Dünya yeni ve tehlikeli bir evrede” ifadelerini kullandı. İnsanların evde olmaktan sıkıldığını anladığını belirten Ghebreyesus virüsün hala hızlı bir şekilde yayıldığı uyarısında bulundu ve herkesi sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırdı. Ghebreyesus “Virüs hala hızla yayılıyor, hala ölümcül ve birçok insan hala (virüse karşı) duyarlı” dedi.

Salgında şu ana kadar dünyada toplam 450 binden fazla kişi de yaşamını yitirdi.

Koronavirüs İtalya’ya Aralık’ta geldi

Öte yandan İtalya’da bilim insanları Aralık 2019’da Torino ve Milano’dan alınan atık su örneklerinde yeni tür Koronavirüs’e rastlandığını açıkladı. Bu bulgu Çin ilk vakayı tespit ettiğini henüz açıklamadan önce virüsün İtalya’nın kuzeyinde mevcut olduğuna işaret ediyor.

İtalya’da Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Ekim 2019 ve Şubat 2020 tarihleri arasında alınan 40 atık su örneğini incelediği ve iki kentte 18 Aralık’ta alınan örneklerde Koronavirüs’e rastlandığı belirtildi.

İtalya’da Ulusal Sağlık Enstitüsü uzmanlarından Giuseppina La Rosa “Bu araştırma virüsün İtalya’da dolaşıma çıkmasının başlangıcını anlamamıza yardımcı olabilir” dedi.

İtalya toplam vaka sayısında Avrupa’da İspanya’dan sonra ikinci sırada, dünya genelinde ise sekizinci sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın