17 yıldır cinsel organı olmadan yaşıyor

17 yıldır cinsel organı olmadan yaşıyor

ADANA’da 17 yaşındaki genç kız doğuştan cinsel organa sahip değil ve ameliyatla bir çözüme kavuşmak istiyor işte sıradışı tıbbi vaka…

ADANA’da, doğuştan cinsel organı bulunmayan 17 yaşındaki Y.M, erkek kromozoma sahip olmasına rağmen kadın gibi görünüyor. Tıp dünyasında sıradışı bir vaka olarak nitelenen Y. M. tuvaletini yapma konusunda çık dertli. Suriye asıllı olan genç kız ameliyat olmak istiyor. İşte sıradışı olay:

Y.M., 2001 yılında Suriye’nin Halep kentinde dünyaya geldi. Suriye’de çocukken yapılan muayenesinde erkek kromozomuna sahip olduğu, idrar deliğinin de kapalı olduğu tespit edildi. İdrar yollarının kapalı olması nedeniyle Suriye’de 6 kez operasyon geçiren Y.M., sonda yardımıyla idrarını yapmaya başladı.

ERKEK GENİ VAR AMA KADIN GİBİ

Y.M. ilerleyen yıllarda erkek kromozomuna sahip olsa da hormonsal olarak kız görünümüne sahip oldu. Ailesi ile çevresi de ona F.M. olarak hitap etmeye başladı. Ülkedeki iç savaş nedeniyle tedavisi yarım kalan Y.M., 6 yıl önce ailesiyle birlikte Adana’ya gelerek Seyhan ilçesindeki Mirzaçelebi Mahallesi’ne yerleşti.

DOKTORLAR 18 YAŞINI BEKLEMESİNİ SÖYLEMİŞ

Annesi, babası ve kendisinin çalışmadığını, kardeşlerinin aileye baktığını anlatan Y.M., kadın olmak için tedavi görmek istediğini ancak başvurduğu doktorların kendisine 18 yaşını beklemesi gerektiğini söylediğini aktardı. Yıllardır çektiği rahatsızlık nedeniyle fiziksel ve psikolojik olarak zor günler yaşadığını belirten Y.M., İtalya’da bir doktorun bu tedaviyi yapabileceğini öğrendiğini fakat yurt dışına çıkma imkanının olmadığını dile getirdi.

TUVALETİMİ SONDAYLA YAPIYORDUM

Y.M., artık normal bir hayat sürmek istediğini belirterek, “Defalarca bıçak altına yattım. Yıllarca sonda ile hayatımı sürdürdüm. Ama artık dayanamıyorum. Çocukken ismime Y. diye sesleniyorlardı şimdi F. diye. Kadın gibi görünüyorum ve kadın gibi hissediyorum. Yaşımın 18 olmasını bekleyecek 1 sene bile benim için çok uzun. Çok yoruldum ve yıprandım. Sağlık Bakanlığı’na ve tüm yetkililere sesleniyorum. Allah rızası için bir yardım edin. Ameliyat olmak istiyorum” diye konuştu.

DOKTORLAR NE DİYOR?

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hekimler ise Y.M. gibi ‘testiküler feminizasyon’ teşhisi konulan hastaların, doğum uzmanlarının, ürologların, psikiyatristlerin, çocuk cerrahlarının oluşturduğu Cinsiyet Araştırma Komisyonu’na sevk olması gerektiğini, bu sürecin de birkaç senede tamamlanabileceğini söyledi.

Testiküler feminizasyon nedir?

17 yaşındaki kızda görülen testiküler feminizasyon XY kromozomu taşıyan kişinin kısmen de olsa dişi dış genitaline sahip olması durumudur. Ancak bu genital bölge de normalde olması gerekenin 3’te 2’si kadardır ve kör vagen olarak adlandırılır. Bu kişilerde androjen reseptörleri bozuk olduğundan terminal kıllar gelişemez, dolayısıyla vücut kılları yoktur. Kişinin bacak, kol ve koltukaltları kılsızdır bu yüzden hastalığa hairless woman (tüysüz kadın) sendromu da denmektedir.

Bir cevap yazın