#1 Hüseyin Sözlü ve MHP Adana’da kimden oy alır?

#1 Hüseyin Sözlü ve MHP Adana’da kimden oy alır?

Yerel seçimlerde Adana Türkiye’nin mikro göstergesiydi. 3 parti aday çıkartır kıran kırana seçimler yaşanırdı. 2019 yerel seçimlerine geldiğimizde Adana yine Türkiye’nin mikro göstergesi oldu ve yüzde 99 ihtimalle genel seçimlerde başkanlıkta görüldüğü gibi Adana Büyükşehir için iki aday yarışacak. Başkan Hüseyin Sözlü ve Başkan Zeydan Karalar’a şimdiden başarılar dileyip konuya geçiyorum.

Merkez ilçelerle başlamak gerekirse, Sarıçam gibi CHP’nin yüzde 10’larda kaldığı ittifak ortağı İYİ Parti tabanının hatta aday adaylarının MHP ekolünden gelmesi nedeniyle ve Bilal Uludağ ile hizmete devam etmek isteyenlerden oy alır.

Çukurova’da gerek Kuvayı Milliye söylemleriyle gerekse önceki dönem ASKİ’nin başında güven veren isim olan Seyfettin Yılmaz ya da genç, vizyoner, lider duruşuna sahip, gelecekte adını sıkça duyacağımız, büyükşehirde mali tecrübe sahibi Atatürkçü ve Türk Milliyetçisi Mustafa Hakan Aslan ismiyle oy alır.

Millet İttifakı’nın Çukurova’da CHP’li Soner Çetin’in ittifak adaylığından rahatsız olan İYİ Parti tabanından oy alır.

İYİ Parti’nin ittifak ortağı CHP’nin dirsek teması kurduğu HDP ortaklığı kanına dokunan MHP ekolünden gelen İYİ Parti ülkücü seçmeninden oy alır.

Yine İYİ Parti’nin oy aldığı, başta büyükşehir olmak üzere güçlü olduğu ilçelerde aday çıkarmayıp CHP adayını desteklemesi sonrasında tepki oylarını alır.

Adana’nın kozmopolit sosyolojik yapısına baktığımızda Adana merkezden tutun da Ceyhan’a hatta Tufanbeyli’deki Alevi hemşehrilerine “Ali’nin oğlu Hüseyin” diyerek kendini tanıtan ve onların ibadeti için yatırım yapan Hüseyin Sözlü oy alır.

Millet İttifakı adayında karşılık bulamayan Yörük, Avşar, Varsak gibi Türk kültürlerini yaşayıp yaşatmaya devam eden sağcı-solcu seçmenlerden oy alır.

MHP Genel Merkez politikalarını desteklemeyen ancak kendini başka bir partiye de yakıştıramayan “kırgın-küskün MHP’liler”in gönlü alınırsa oy alır.

Hüseyin Sözlü Adana’da mazbatayı alırken kucağında bulduğu “Bütünşehir Yasası”nı oy olarak görmeyip hayatında hiç içme suyu, kanalizasyon, altyapı, asfalt yol görmeyen insana hizmet götürdüğü için, karşılıksız hizmeti önemseyen hatta Cumhuriyet tarihinde hizmeti ilk defa gören sağcısı solcusu herkesten oy alır.

İlçelerde, köylerde yaşayan hayatında sola oy atmamış AK Parti seçmeninden kerhen de olsa oy alır.

Reis’in sözü bizim için emirdir, elimi keser yine sola oy atmam” diyen gerek AK Parti gerek sağ seçmenini söylememe gerek yok zaten.

Sözlü’ye verilen 100 bin CHP’linin oyu CHP’ye geri gitti” dediğinizi duyar gibiyim.

CHP’nin bu dönem adayı olan Zeydan Karalar’ın büyükşehir adaylığı için profili, donanımı elbette tartışılmaz. Ancak 2014’te Abdullah Torun’un Adanalı olmamasına rağmen aldığı  394.481 oy hiç ama hiç unutulmamalıdır. CHP’den gelen emanet oyların fazlası Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti tabanında ile Hüseyin Sözlü ile buluşacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın